Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

33ο ΡΑΛΛΥ ΠΑΛΑΔΙΟ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Με δύσκολες καιρικές συνθήκες έγινε το 33ο Ράλλυ Παλάδιο, όπου συμμετείχαν 17 ιστορικά αυτοκίνητα, μιά και ο αγώνας ήταν ο τελευταίος του Πρωταθλήματος Ιστορικών Ράλλυ 2012. Στον συνδυασμό του στεγνού και βρεγμένου οδοστρώματος, τα Ιστορικά "έδειξαν την ηλικία τους", και δεν έφεραν τις εντυπωσιακές επιδόσεις σε επίπεδο Γενικής Κατάταξης που βλέπαμε άλλες χρονιές. Εξαίρεση, όπως κάθε χρόνο, οι Γ. Ταχτάς-Κ. Κατσίκαρος, που ήταν μακράν οι ταχύτεροι "Ιστορικοί", αλλά και πολύ ψηλά στην Γενική μέχρι που εγκατέλειψαν από μηχανική βλάβη, 2 Ε.Δ. πριν το τέλος. Έτσι, οι Α. Καροτσιέρης-Π. Κατάρας που ακολουθούσαν με γρήγορο αλλά προσεκτικό ρυθμό, τερμάτισαν πρώτοι στην "Γενική" των Ιστορικών και βέβαια πρώτοι Κατηγορίας 2. Για την Κατηγορία 3, πρώτοι ήταν οι Μανδρούκας-Τσάδαρης, οι οποίοι κατέκτησαν και το αντίστοιχο Πρωτάθλημα. Όσο για το Πρωτάθλημα της Κατηγορίας 1-2, Πρωταθλητές για το 2012 είναι οι Χ. Οικονόμου-Α. Γαρυφάλης με 54 βαθμούς, δεύτεροι οι Μ. Σταφυλοπάτης-Γ. Χατζηρήγας με 46 βαθμούς και τρίτοι οι Γ. Χωριανόπουλος-Π. Φωτετινόπουλος με 44. Πριν από αυτόν τον αγώνα οι Χ. Δάρας-Π. Καραμουσάλης βρίσκονταν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς (έναντι 41 των Οικονόμου-Γαρυφάλη) αλλά το πλήρωμα της BMW 2002 εγκατέλειψε και πάλι, αφήνοντας το όνειρο της κατάκτησης ενός Πρωταθλήματος με ένα αυτοκίνητο που σαφώς υπολείπεται του ανταγωνισμού, για τον επόμενο χρόνο (αν και τέτοιες ευκαιρίες σπάνια παρουσιάζονται για δεύτερη φορά).
  Εκτός των δύο Πρωταθλημάτων, υπάρχουν βεβαίως και τα Κύπελλα, όπου για την Κατηγορία 2 Κυπελλούχοι αναδεικνύονται οι Χωριανόπουλος-Φωτεινόπουλος με το Audi 80 GT και 57 βαθμούς, δεύτεροι οι Οικονόμου- με 52 β. και τρίτοι οι Σταφυλοπάτης-Χατζηρήγας με 44 β.